Tipy pro volný čas

PAMÁTKY A MUZEA

V regionu se nachází mnoho zajímavých památek od pravěkých objektů, přes středověké hrady a tvrze, až po novověká šlechtická sídla a sakrální stavby (kostely, kapličky, boží muka, kříže atd). Z dalších objektů lze uvést např. smírčí kříže, které jsou typické především pro oblast Litovelska, dále vojenská opevnění z období švédských válek, nebo také objekty související s těžbou a zpracováním vápence či železných rud v oblasti Kladecka.
Více

MÍSTNÍ PŘÍRODA

Neobyčejně rozmanitá krajina je domovem mnoha vzácných druhů rostlin i živočichů, k jejichž ochraně bylo vyhlášeno celkem 11 zvláště chráněných území. Napříč regionem se táhne pruh devonských vápenců, na který jsou vázány turisty vyhledávané Javoříčské a Mladečské jeskyně. Z hlediska krajinného rázu jsou nejhodnotnější lokality součástí přírodních parků Kladecko, Velký Kosíř, Terezské údolí a Bohdalov-Hartinkov.
Více

LÁZEŇSTVÍ

Při jihovýchodním okraji Bouzovské vrchoviny v obci Slatinice se nacházejí léčebné lázně s unikátním přírodním pramenem středně mineralizované vody s obsahem sirovodíku, který blahodárně působí na kloubní chrupavku. Díky svému jedinečnému minerálnímu složení, pramen léčí a uzdravuje již více než 450 let. Můžete si vyzkoušet více než 100 procedur a masáží, unikátní léčebný pramen i výbornou kuchyni.
Více

SPORTOVNÍ AKTIVITY

V mnoha obcích regionu se nachází celá řada kvalitních sportovišť pro vyžití celé rodiny. Můžete si užívat vodních radovánek na krytém i přírodním koupališti, provozovat kolektivní hry jako např. tenis, squash, basketbal, volejbal, fotbal, florbal, či adrenalinové sporty – paintball, motokros, slopestyle a další. Prostor zde mají samozřejmě i příznivci zimních sportů jako například běžkaři, sjezdoví lyžaři, bruslaři atd.
Více

TURISTICKÉ TRASY

Místní krajina je vhodná jak pro plánování pěších túr a cyklovýletů, tak například i pro hipoturistiku, která je zejména v posledních letech stále populárnější. Místní chovatelé koní si to dobře uvědomují, proto nabízejí nejrůznější atrakce jak pro malé, tak i velké. Pokud byste nás navštívili v zimních měsících, můžete se proběhnout také po běžkařských trasách, které jsou navíc pravidelně udržované.
Více

NAUČNÉ STEZKY

Usměrnění návštěvnosti i snaha o šíření informací o krásách této krajiny formou naučných stezek zde má svou historickou tradici. Jednou z nejstarších stezek v regionu je Naučná stezka Špraněk, která seznamuje návštěvníky s přírodními zajímavostmi v oblasti NPR Špraněk. Některé z nich již poznamenal zub času jako stezku Rachavy, z níž se dochovala do dnešního dne pouze 1 tabule.
Více


Výběr nejzajímavějších míst
na Everplaces.com