Rozhledna

Sbírka pro rozhlednu na Dubovém vrchu


Přestože je projekt rozhledny teprve v počátcích, můžete jej již nyní podpořit. Zarezervujte si schodišťový stupeň (jeden či více) nebo reklamní plochu na vyhlídce. Jakmile bude rezervováno více jak 80% schodů, budete e-mailem požádáni o provedení platby. Po uskutečnění platby se již stanete jejich regulérním vlastníkem. Stejný postup je i v případě výběru reklamních ploch na vyhlídkové plošině.

Ceny schodů (s možností umístění reklamy 15x100cm) jsou následující:

První a poslední schod: 50.000,-
jedná se o schody číslo 1 a 180

První a poslední schod každého schodišťového ramene: 20.000,-
jedná se o schody číslo 1, 15, 16, 30, 31, 45, 46, 60, 61, 75, 76, 90, 91, 105, 106, 120, 121, 135, 136, 150, 151, 165 a 166

Ostatní schody: 10.000,-

Cena jednoho banneru na vyhlídkové plošině pro umístění reklamy ve formátu A4: 15.000,-

Rezervace schodišťových stupňů

otevřít formulář >>

Rezervace reklamních ploch na vyhlídkové plošině

otevřít formulář >>Základní informace k plánované rozhledně


Investor: Obec Loučka
Výška vyhlídkové plošiny: 32 m
Základní prvky konstrukce: přírodní materiály (kámen + dřevo / součástí rozhledny by měla být také uzamykatelná zděná budova)
Finanční náklady: max. 5 000 000 Kč

Motivace
Společná myšlenka na vybudování nové rozhledny byla nadnesena mezi představiteli obcí mikroregionu Litovelsko a MAS Regionu Haná již na začátku roku 2009. Podnětem k tomuto rozhodnutí byla nejen snaha zatraktivnit danou oblast, ale také využít příhodných podmínek, kterými tento region disponuje.

Výběr lokality
Pro stavbu rozhledny byly vytipovány celkem čtyři lokality: kopec Skalka (320 m n.m.) u Cholinského Dvorku západě od obce Cholina, kopec Rampach (418 m n.m.) nacházející se severovýchodním směrem od obce Loučky, kopec Dubový vrch (502 m n.m.) lokalizovaný v západní části katastru obce Loučka a kopec Skalky (516 m n.m.) 1km východně od obce Luká. Pro objektivní zhodnocení výhledu z jednotlivých lokalit bylo provedeno pozorování nejprve z 20 metrů vysoké plošiny (duben 2009) na kopcích Skalka (320 m n.m.) a Rampach (418 m n.m.) a následně z 35 metrů vysokého manipulátoru (v polovině května 2009) na zbývajících dvou lokalitách. Na základě těchto pozorování byla nakonec vybrána jako nejvhodnější lokalita kopec Dubový vrch.

Popis vybrané lokality
DUBOVÝ VRCH o kótě 502,4 m n.m. je lokalizován v západní části katastrálního území obce Loučka. Z geomorfologického hlediska se kopec nachází v celku Zábřežská vrchovina a podcelku Bouzovská vrchovina, konkrétně ve východní okrajové části skupiny kopců s nadmořskou výškou nad 500 m n.m.
Z hlediska dostupnosti je DUBOVÝ VRCH velmi dobře umístěn. Poblíž vede silnice II. třídy č.373 z Litovle do Konice (jedná se také o hlavní přístupovou komunikaci k Javoříčským jeskyním), dále zde vede cyklotrasa č. 6037 (spojka, jež tvoří spolu s dalšími cyklotrasami hlavní tah z Prostějova na Bouzov), cyklotrasa č. 6025 vedoucí z Olomouce na Bouzov, a také turistická modrá značka (Cholina - Loučka - Ješov - Veselíčko - Javoříčko - Bouzov).

Majetkoprávní situace
Parcelní číslo: 821; Katastrální území: Loučka u Bílska 604607; Číslo LV: 173; Typ parcely: Parcela katastru nemovitostí; Mapový list: STEP2880,V.S.VI-12-16; Druh pozemku: lesní pozemek; Vlastnické právo: Česká republika; Právo hospodařit s majetkem státu: Lesy České republiky, s.p. Přemyslova 1106/19,Hradec Králové, Nový Hradec Králové, 501 68; Způsob ochrany nemovitosti: pozemek určený k plnění funkcí lesa.

Analýza viditelnosti
MĚSTA: Litovel, Uničov, Šternberk, Mohelnice, Zábřeh, Olomouc, Přerov, Bystřice pod Hostýnem, Kojetín, Kroměříž, Hulín, Chropyně
PAMÁTKY: hrad Sovinec, hrad Šternberk, zámek Náměšť na Hané, Nové Zámky, Hanácký skanzen - Příkazy, Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku, Bazilika Svatý Hostýn
PŘÍRODA: CHKO Litovelské Pomoraví, jezera - Náklo, Poděbrady, Chomoutovské, Moravičanská
HORY:
ZÁBŘEŽSKÁ VRCHOVINA - Dolce, Zahálkovy skalky, Rampach, Šumina, Parduska, Kamenice, Plošiny, Široká, Homole, Boučí, Holý kopec, Lázek
ORLICKÉ HORY - Velká Deštná, Orel, Komáří vrch, Anenský vrch, Suchý vrch (rozhledna), Buková hora
KRALICKÝ SNĚŽNÍK - Kralický Sněžník, Jelení vrch (rozvodí Dunaj, Odra, Labe), Klepý, Malý Sněžník ...
RYCHLEBSKÉ HORY - Smrk, Jívina, Travná hora, Palaš
HRUBÝ JESENÍK - Praděd (vysílač s vyhlídkou), Mravenečník, Medvědí hora, Vysoká hole, Kamzičník ...
NÍZKÝ JESENÍK - Slunečná...
HANUŠOVICKÁ VRCHOVINA - Jeřáb, Bouda...
DRAHANSKÁ VRCHOVINA - Skalky...
HOSTÝNSKÉ VRCHY - Hostýn...
a za velmi dobré viditelnosti také VIZOVICKÉ VRCHY, CHŘIBY, BESKYDY, JAVORNÍKY a BÍLÉ KARPATY


Lokalizace stavby

rozhledna28


Podobné stavby v zahraničí

Attergauer Aussichtsturm - St. Georgen im Attergau, Horní Rakousko, Rakouská republika

rozhledna28


Podobné stavby v ČR

1) Dobře utajená rozhledna Járy Cimrmana - Obec Březová nad Svitavou, Pardubický kraj
2) Rozhledna na vrcholku Kastel - Obec Vrbice, Královéhradecký kraj
3) Rozhledna na Velkém Lopeníku - Obec Lopeník, Zlínský kraj

rozhledna28


Pracovní 3D vizualizace rozhledny na Dubovém vrchu


rozhledna25
          
rozhledna24Skutečný pohled z plánované úrovně vyhlídkové plošiny rozhledny

(Fotografie byly pořízeny dne 17.6.2009 z manipulátoru Merlo Roto z výšky 32 metrů nad zemí.)


Pracovní 3D vizualizace - pohled z vyhlídkové plošiny rozhledny


rozhledna28
rozhledna27
rozhledna26